See kurkkutabletti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "kurkku",
"3": "tabletti",
"id1": "throat",
"t1": "throat",
"t2": "pill"
},
"expansion": "kurkku (“throat”) + tabletti (“pill”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "kurkku (“throat”) + tabletti (“pill”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "kurkkutabletti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutableteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutableteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "kurkkutabletti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "kurkkutabletti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "kurkkutable",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"throat pill (pill for disinfection of the throat)"
],
"id": "en-kurkkutabletti-fi-noun-wm-TrdHG",
"links": [
[
"throat",
"throat"
],
[
"pill",
"pill"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkurkːuˌtɑbletːi/"
},
{
"ipa": "[ˈkurkːuˌt̪ɑ̝ble̞t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑbletːi"
}
],
"word": "kurkkutabletti"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "kurkku",
"3": "tabletti",
"id1": "throat",
"t1": "throat",
"t2": "pill"
},
"expansion": "kurkku (“throat”) + tabletti (“pill”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "kurkku (“throat”) + tabletti (“pill”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "kurkkutabletti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutableteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutableteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutableteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutablettinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutableteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kurkkutabletittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutableteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutableteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "kurkkutabletteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "kurkkutabletti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "kurkkutabletti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "kurkkutable",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑbletːi",
"Rhymes:Finnish/ɑbletːi/5 syllables"
],
"glosses": [
"throat pill (pill for disinfection of the throat)"
],
"links": [
[
"throat",
"throat"
],
[
"pill",
"pill"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkurkːuˌtɑbletːi/"
},
{
"ipa": "[ˈkurkːuˌt̪ɑ̝ble̞t̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑbletːi"
}
],
"word": "kurkkutabletti"
}
Download raw JSONL data for kurkkutabletti meaning in All languages combined (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.